ANTALYA MİLLETVEKİLİ AYKUT KAYA, ANTALYA’DAKİ SAĞLIK HİZMETLERİNDE YAŞANAN SORUNLARI GÜNDEME TAŞIDI

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Antalya’daki sağlık hizmetlerinde yaşanan problemlere dikkat çekti.

2 senede 3 İl Sağlık Müdürü Görevlendirildi

Bir ilde sağlık hizmetlerinin verimli ve nitelikli bir şekilde verilebilmesi için en başta iyi bir İl Sağlık Müdürüne ve ekibine ihtiyaç olduğunun altını çizen Milletvekili Aykut Kaya, “Antalya’da son 2 senede 3 İl Sağlık Müdürü göreve getirilmiştir. Yeni gelen İl Sağlık Müdürünün her şeye adapte olması, bütün sistemini oturtması uzun bir süre almaktadır.  Sağlık çalışanları sürekli değişen iş ve işleyiş biçimi yüzünden performans ve motivasyon kaybı yaşarken, hastaların aldığı hizmet de sekteye uğramaktadır. Yeni yapılan hastane projeleri var, yönetilmesi gereken ciddi bir organizasyon ve bütçe var ama biz bu olayları yönetecek kişiyi devamlı değiştiriyoruz. Peki bu mantıkla Antalyamız sağlıkta nasıl iyi olacak? Devlet yönetimindeki istikrar, kurumsallaşma ve göreve gelen kişilerin uzun süreler iş başında kalması ile doğru orantılıdır.” İfadelerini kullanan Aykut Kaya, “İlçelerde de durum sıkıntılı. Konyaaltı, Kepez, Elmalı, Aksu’da İlçe Sağlık Müdürü yok. Şu anda Kepez, Demre ve Gazipaşa devlet hastanelerinde başhekim de yok.” dedi.

Ağız-Diş Hastaneleri Yetersiz, 3-4 Ay Sonrasına Randevu Veriliyor

Mevcut ağız-diş hastaneleri yeterli gelmediğini vurgulayan Kaya, “3-4 ay sonrasına randevu verildiğini biliyoruz. Vatandaşımız 3 ay diş ağrısı mı çeksin? Vatandaşımız randevu tarihlerinin uzun olmasından dolayı ASM’lere gidiyorlar, orda da ağrı kesicilerle geçici çözümler bulunmaya çalışılıyor.” yorumunda bulundu.

Geçen Sene Temeli Atılan Manavgat Devlet Hastanesi Neden İlerlemiyor?

“Bütün jeoloji ve inşaat mühendislerini getirsek “bir hastane nereye yapılamaz” desek, ilk gösterecekleri yere siz yeni Manavgat Devlet Hastanesi’ni yapmaya başladınız” diyen Aykut Kaya, “Zemin sıvılaşmasının olduğu bu yerde, inşaat sağlıklı bir şekilde ilerlememektedir. Temelini 2023 Mayıs ayında attınız, hala birinci katı göremedik. Aynı dönem veya sonraki tarihlerde temelleri atılan hastaneler kat kat yükselirken yeni Manavgat Devlet Hastanesi’nde neden bir ilerleme yok? Milyonlarca dolar bütçesi olan bu projede bu hatalara nasıl düşülüyor, akıl alacak gibi değil…” dedi.

Batı İlçelerimiz İçin Tam Teşekküllü Hastane İstiyoruz

“Kaş’ta bir vatandaşımız kalp krizi geçirse, Antalya’ya gelmesi 2-3 saat sürecektir. Çünkü Batı ilçelerimizde bir anjiyo merkezi yok. Bu tür durumlarda, bir saniyenin bile önemi vardır. Yine batı ilçelerimizdeki kanser hastalarımız tedavi olmak için Antalya’ya gelmek zorunda kalıyorlar.” diyen Milletvekili Kaya, “Zaten ciddi bir hastalıkla mücadele eden bu vatandaşlarımız daha çok yıpranmaktadır. Batı ilçelerimizin merkez noktasında tam teşekküllü, özellikli bölümleri de içeren bir hastane yapılmasıyla vatandaşlarımız yerinde hizmet alma konforuna sahip olacaklardır.” ifadelerini kullandı.

Yoğun Bakım Yatak Sayıları Yetersiz

Antalya ve ilçelerindeki yoğun bakım yatak sayısının yetersizliğine dikkat çeken Kaya, “Her gün onlarca hastamız acillerde yoğun bakım yatağı beklemektedir. Bu beklemeleri azaltmak için, projelendirdiğiniz ve yapımına devam ettiğiniz hastaneleri lütfen bir an önce bitirin.” çağrısında bulundu.