Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla bu ay toplam 2 milyar 432 milyon TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladıklarını duyurdu.

Bakan Yanık, 2006 yılında başlatılan Evde Bakım Yardımı programının, öncelikle ailelerin engelli bireylerine evde bakabilmesi ve onların yaşam kalitesini arttırabilmesi için hayata geçirildiğini belirtti. Bakıma muhtaç ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlenen vatandaşların çalışamamaları nedeniyle yaşadıkları ekonomik zorlukların hafifletilmesi amacıyla Evde Bakım Yardımı’nın devam ettiğini söyledi.

2023 yılı Ocak-Temmuz dönemi için Evde Bakım Yardımı’nın 3.336 TL’den 4.336 TL’ye çıkarıldığını açıklayan Bakan Yanık, bu ay 568 bin vatandaşın Evde Bakım Yardımı’ndan yararlandığını ve ödemelerin hesaplara yatırılmaya başlandığını ifade etti.

Engelli bireylerin sosyal hayatta ayrımcılığa uğramaksızın, toplumsal yaşamın her alanına aktif ve bağımsız bir şekilde katılımlarını sağlamak için Türkiye Yüzyılı vizyonu ile hareket ettiklerini belirten Bakan Yanık, Evde Bakım Yardımı programının da bu vizyonun bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.