Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kahramanmaraş'ta gerçekleştirdiği incelemeler sonrasında deprem bölgesindeki çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Yanık, deprem sonrasında çocuklar, engelli ve yaşlı vatandaşlarla ilgili çalışmalarının yanı sıra, çadır ve konteyner kentlerde yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması adına sosyal marketlere önem verdiklerini ifade etti.

Deprem bölgesinde dün itibariyle toplam 203 sosyal market kurduklarını ve 89 milyon ürün dağıttıklarını belirten Yanık, ayrıca afet çerçevesinde bu güne kadar toplam 1 milyar 399 milyon 650 bin lira acil durum ödeneği sosyal yardımlaşma vakıflarına gönderildiğini açıkladı.

Bakan Yanık, yapılan yardımların detaylarını da paylaşarak, hava seferleri kapsamında 444 helikopter, 42 uçak ve toplamda 487 hava seferi gerçekleştirdiklerini, 71 depolarının bulunduğunu, 2 bin 651 yardım tırını boşalttıklarını belirtti.

Deprem bölgesinde 3 milyon 270 bin battaniye, 1 milyondan fazla yatak ve yorgan, 350 binden fazla elektrikli ısıtıcı, 2 milyon 700 bin gıda kolisi dağıttıklarını ifade eden Yanık, önümüzdeki süreçte bu hizmetlerinin devam edeceğini söyledi. Bakan Yanık, ayrıca piskososyal destek çalışmaları kapsamında deprem bölgesinde 1 milyon 481 bin 367 görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.