CHP ve İYİ Parti'nin milletvekilliği seçim adayları, parti başkanlarının onayının ardından Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sunuldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in de onayının ardından parti meclislerinde onaylanan aday listesi YSK'ya sunuldu. CHP ve İYİ Parti, Millet İttifakı kapsamında kendi logoları ve aday listeleriyle seçime katılacak. DP, Saadet Partisi, DEVA ve Gelecek Partisi de CHP listelerinden adaylarını gösterdi. Her iki partinin aday listeleri YSK'ya sunuldu.

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, CHP listesinin sunulmasının ardından yaptığı konuşmada, "Bu seçimin partimiz, ittifakımız ve Türkiye için hayırlı sonuçlar vermesini temenni ediyoruz. Türkiye'nin demokrasi sürecindeki eksiklikleri tamamlayıp bizi daha da ileriye taşıyacaktır. daha iyi bir yer.Büyük bir değişimin önünü açacak.Bugün güzel bir gün ve daha iyi günler görmeyi umuyoruz.Doğal olarak bizimle ittifaka giren partiler seçime logomuzla ve listelerimizle katılacaklar. Bu nedenle ittifak yaptığımız partileri de listelerimize aldık.Şu anda sayı vermek uygun olmayabilir.Millet İttifakı'nın farklı siyasi partilerle ortaklığını göstermek için birlikte seçime giriyoruz. birlikte daha güçlüyüz.Bu bizim için sevindirici."

"CHP ve İYİ Parti iş birliği yapıyor diyebiliriz"

Salıcı, İYİ Parti ile iş birliği yaptıkları iller olduğuna da işaret ederek, "Bazı seçim çevrelerinde onlarla da iş birliği yapıyoruz. Amacımız mecliste çoğunluğu sağlayacak bir yapılanma oluşturmak. Listeleri daha yeni sunduk. Şimdi bazı yerlerde işbirliği imkanlarını da inceleyeceğiz.Şu anda İYİ Parti ile 11 ilde işbirliği yapıyoruz.Bununla birlikte ikinci tur müzakerelerde işbirliği yaptığımız birkaç ilimiz daha var. CHP ve İYİ Parti'nin 15-16 ilde iş birliği yaptığını söyleyebiliriz."