Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TCG Anadolu adlı Türkiye'nin en büyük savaş gemisinin pazartesi günü Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edileceğini açıkladı. MİLGEM Projesi'nin devamı olan istif sınıfı fırkateynler kapsamında üç yeni fırkateynin inşası için Ankara'da sözleşme imzalandı.

Üç farklı tersanede eşzamanlı olarak inşa edilecek olan gemilerin teslimatı 36 ay içinde gerçekleştirilecek. Törene Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Sedef Tersanesi İcra Kurulu Başkanı ve TAİS Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Anadolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ömer Ürkmez, Sefine Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Demir Koloğlu ve savunma sektörü temsilcileri katıldı.

Demir, Türkiye'nin denizlerdeki varlığına dikkat çekerek, Mavi Vatan kavramının önemini vurguladı ve TCG Anadolu gibi yerli ve milli sistemlerin gücünün bu mücadeleleri sürdürmede önemli bir avantaj sağlayacağını söyledi. Ayrıca, MİLGEM İ sınıfı fırkateynlerin denizaltı savunma, su üstü ve hava savunma harbi yetenekleri, ileri karakol faaliyetleri, keşif, gözetleme, hedef tespit, teşhis, tanıma ve erken ihbar özellikleriyle dikkat çektiğini belirtti.

Projede yer alan emek verenlere teşekkür eden Demir, 36 ayda yapılacak işin iddialı olduğunu söyledi ve bu projelerin yurt dışı ihraç fırsatlarına da yol açabileceğini ifade etti.

Ayrıca, törende MİLGEM gemilerine teslim edilecek olan Dalgıç Tespit Sonarı (DTS) Aras-2023 için de sözleşme imzalandı. Aras-2023, yerli ve milli platformları su altından gelebilecek tüm dalgıç tehditlerine karşı korumayı amaçlıyor.