Trabzon'da çekimleri yapılan ve engelli oyuncuların büyük bölümünden oluşan "Bana Maviyi Anlat" adlı sinema filmi, Ayşe Tezgit ve Berk Aydın'ın başrolleri paylaştığı bir duygusal hikayeyi anlatıyor. Film, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir galayla seyirciyle buluştu. Turgay Tanülkü ve Ayşen İnci gibi ünlü oyuncular da filmin kadrosunda yer aldı.

Film, gerçek hayatta görme engelli olan Ayşe Tezgit ve işitme engelli Berk Aydın'ın başrolde olduğu bir hikayeyi anlatıyor. Filmde, bir genç kız ile işitme engelli bir delikanlının arasındaki duygusal ilişki anlatılıyor. Filmin yapımcısı ve senaristi Fatih Zaman, filmin engelli bireylerin roller aldığı güzel bir hikaye olduğunu söyledi. Zaman, filmin ticari değil festival odaklı çekildiğini belirterek, birçok ülkeden davet aldıklarını ve Cannes, Berlin ve Tokyo Film Festivalleri gibi birçok festivalde boy göstereceklerini ifade etti.

Filmin yönetmeni Cemile Kırmızı Karadaş ise filmin çekimleri öncesinde işaret dilini öğrendiğini ve engelli oyuncularla nasıl iletişim kurulacağını araştırdığını belirtti. Karadaş, oyuncularının algılarının açık olduğunu ve onların kendisini çok iyi anladığını söyledi. Karadaş, bu projenin bütün engellilerin oyuncu olabileceklerini kanıtladığını ifade etti.

Filmin başrol oyuncularından Ayşe Tezgit, engeline rağmen oyunculuk yapmanın zor olmadığını ve bu projede bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu belirtti. İşitme engelli başrol oyuncusu Berk Aydın ise filmin çekimleri başladığında heyecanlı olduğunu ancak daha sonra alıştığını ve çekimler bittikten sonra çok üzüldüğünü söyledi.

"Bana Maviyi Anlat" adlı film, engelli bireylerin de oyuncu olarak başarılı olabileceğini kanıtlayan bir projeye imza attı ve birçok festivalde boy göstererek ülkemizi temsil edecek.