Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında ilk maaşların ödenmeye başlamasının ardından, ödeme işlemleri hakkında merak edilenleri ve yol haritasını İhlas Haber Ajansı muhabirine anlattı.

Karakaş, başvuruların başladığı 3 Mart'tan 31 Mart tarihleri arasında başvuran EYT'lilerin ödemelerinin nasıl alacaklarını açıklarken, bu tarihler arasında başvuranların nisan ayının emeklilik maaşı ve Ramazan Bayramı ikramiyesini almaya hak kazandığını söyledi. Mart ayı içinde başvurularını yapanlar için birikmiş tutar ödemelerinin başladığını belirten Karakaş, ayrıca 2 milyonu aşkın kişinin emeklilik hakkı kazandığını ve yaklaşık 1 milyon 500 bini aşkın başvurudan 250 binden fazlasının işlemi tamamlandığını bildirdi.

Karakaş, geçmiş yıllarda SGK'nın bir ay içinde bu kadar yüksek sayıda emekliye emekli aylığı bağlamadığının altını çizerek, bu yıl emeklilik başvurusu yapan EYT'lilerin büyük bir kısmının bayramdan önce maaşlarını almak istediğini ancak SGK çalışanlarının 24 saat çalışsa bile işlemi tamamlamalarının mümkün olmadığını ifade etti. Karakaş, eylül ayını bulmadan, ağustos ayı içerisinde tüm başvuruların sonuçlanabileceğini sözlerine ekledi.