Bilişim Uzmanı Hakan Topuzoğlu, metaverse evreni hakkında yaptığı açıklamalarda, bu evrenin gelecekte ticaret için birçok avantajı olabileceğini belirterek, Türkiye'nin yerli ve milli bir metaverse evreni oluşturma konusunda geç kalmaması gerektiğini söyledi.

Topuzoğlu, insanların metaverse evrenini, bu dünyada ulaşamadıklarına ulaşmak için oluşturduklarını ifade ederek, "Metaverse, şu anda bir moda gibi algılanıyor ya da kimileri için bir oyun gibi algılanıyor. Ya da 3 boyutlu gözlüklerle internet dünyasına girmek gibi algılanıyor ama aslında metaverse, mevcut dünyanın sanal bir yansıması olarak ifade edilebilir" dedi.

Metaverse'in, yeni bir evrene ihtiyaç duyulduğu zaman ortaya çıktığını söyleyen Topuzoğlu, insanların bu dünyada yapamadıkları ya da alamadıkları işleri bu evrende yapabileceklerini düşünerek böyle bir dünya oluşturduklarını ifade etti. Metaverse'in avantajları yanında bazı sakıncaları ve sıkıntıları da olduğunu belirten Topuzoğlu, bu konuda birçok girişim olduğunu ancak yerli ve milli bir evrenin henüz kurulmadığını söyledi.

Topuzoğlu, metaverse evreninde emlakçılık, sanal tablolar ve müzeler gibi alanlarda ciddi bir ekonomik potansiyel olduğunu belirterek, Türkiye'nin de metaverse dünyasına girmekte gecikmemesi gerektiğini vurguladı. Son olarak, dünya çapında bazı markaların metaverse evreninde yer aldığını ancak Türkiye'nin de yerli ve milli bir evren oluşturma konusunda adımlar atması gerektiğini ifade etti.