Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye'nin 2028 ve 2032 yıllarındaki Avrupa futbol şampiyonalarına ev sahipliği yapmak için adaylık dosyasını imzaladı. Bakan Kasapoğlu, adaylık dosyasını imzalayarak Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) gönderdi ve dosya 12 Nisan 2023 tarihinde UEFA'ya sunulacak. Dosyada, organizasyonun gerçekleştirileceği stadyumlar, konaklama, ulaşım ve şehir altyapıları gibi detaylı bilgiler de yer alıyor.

Bakan Kasapoğlu, Türkiye'nin spor alanında önemli ilerlemeler kaydettiğini ve ülkenin büyük spor organizasyonlarına başarıyla ev sahipliği yaptığını belirtti. Ayrıca Türkiye'nin son 20 yılda sportif tesis alt yapısı ve spor mevzuatı konusunda önemli gelişmeler kaydettiğini vurguladı. Bakan Kasapoğlu, Türkiye'nin Euro 2028 ve Euro 2032'ye ev sahipliği yapmasının ülke için önemli bir değer katacağını düşündüğünü ifade etti.

Türkiye'nin yanı sıra İngiltere, Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İskoçya ve Galler futbol federasyonları 2028, İtalya ise 2032 için adaylık başvurusu yaptı. UEFA, bu organizasyonlar için ev sahipliği yapacak ülkeleri bu yılın ekim ayında açıklayacak.