Türk Telekom, Türkiye'nin kültürel mirasını teknolojiye uyarlama çalışmaları kapsamında 1.000'in üzerinde kütüphanenin dijital dönüşümünü tamamlamıştır. Türkiye'nin dijital dönüşümünün öncü şirketlerinden biri olan Türk Telekom, kütüphaneler, kültür merkezleri, ören yerleri, İl Kültür Müdürlükleri, müzeler ve tüm Kültür ve Turizm Bakanlığı Merkez Teşkilatlarında uçtan uca dijital dönüşüme destek vermeye devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği içinde hayata geçirdiği 'Hitit Kültür ve Turizm Projesi' kapsamında.

"81 ilde 1.042 kütüphaneyi dijital ortama taşıdık"

Türk Telekom Kurumsal Satışlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Eser, Hitit Kültür ve Turizm Projesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı tüm birimler için yönetilen bir altyapı ve daha zengin bir veri kaynağına erişim sağlamayı hedeflediklerini belirterek, şunları kaydetti: Şirket olarak yenilikçi dijital hizmetlerimiz ve milli teknoloji yatırımlarımıza yaptığımız yatırımlarla Türkiye'nin dijital dönüşümüne öncülük ediyoruz. Ülkemizin kültürel mirasını teknolojiye uyarlama çalışmalarımız kapsamında 81 ilde 1.042 kütüphanenin dijital dönüşümünü tamamladık. Ana destekçisi olduğumuz Atatürk Kültür Merkezi başta olmak üzere kültür merkezleri ve ören yerlerinde de ziyaretçilere fiber hızında internet erişimi sağlıyoruz."

Tarihi mekanlarda ücretsiz WiFi hizmeti

Yapılan açıklamaya göre, Hitit Kültür ve Turizm Projesi'nin devam eden çalışmaları ile Türkiye'nin 81 ilindeki 1.000'in üzerinde kütüphanenin uçtan uca dijital dönüşümü tamamlanırken, tüm lokasyonlarda misafirlere WiFi hizmeti veriliyor ve mobil kütüphanelere internet erişimi TT Mobil üzerinden sağlanmaktadır. Tarihi mekanların yer aldığı projede, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tüm birimlerinin ihtiyaç duyduğu gerekli uygulamalar tek bir sistem altında toplanırken, 1.350 lokasyonda, 1.045 WiFi noktasında ve 300'e yakın tesiste fiber hızlı internet hizmeti veriliyor.