Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Tarım Temsilcileri Sektör Toplantısı'na katılmak için Burdur'a gitti. Burdur'da gerçekleştirilen toplantının ardından Bakan Kirişci, çoban kepeneği giyerek, "Bakanlık olarak Burdur'umuza 20 yıllık süre zarfında toplamda tarımsal desteklerimiz ve destekleme yatırımlarımızla birlikte 11.6 milyar liralık destek verdik" dedi.

Bakan Kirişci, MAKÜ Toplantı Salonu'nda Burdurlu çiftçilerle yaptığı toplantıda, Burdur'un tarımsal üretim açısından Akdeniz Bölgesi'nin iç kesimlerinde, göller bölgesinde ve bunun ortasında adeta sancak gibi yükselen bir il olduğunu ifade etti. Kirişci, sektör temsilcileriyle yaptığı toplantıda Burdur'a son 20 yılda yapılan desteklemeleri açıkladı ve bu desteklemelerin toplamda 11.6 milyar TL olduğunu belirtti. Bu destekler sayesinde Burdur'da bitkisel üretim %96 artarak 1.6 milyon tona, büyükbaş hayvan varlığı %72 artarak 192 bine ve küçükbaş hayvan varlığı da %46 artarak 357 bine çıktı.

Bakan Kirişci, Burdur'daki su yatırımlarına da değinerek, 128 milyon metreküp biriktirme hacmine sahip 18 baraj ve göletin hizmete sunulduğunu, bunun sonucunda Burdur'da 282 bin dekar bereketli tarım arazisi sulanmaya başlandığını ve 846 milyon TL zirai gelir artışı sağlandığını söyledi.

Burdur'daki ağaçlandırma, ormanlar ve tabiat parkları hakkında da bilgi veren Bakan Kirişci, 138 milyona yakın fidanı toprakla buluşturduklarını ve 3 tabiat parkı, 1 tabiat koruma alanı, 4 tabiat anıtı ile 14 bal ormanının hayata geçirildiğini belirtti. Bakan Kirişci, köylerde yaşayan vatandaşların gelir getirici orman projesi çerçevesinde ceviz, badem, kestane ve zeytin gibi ağaç fidanları dikmelerine ve böylelikle de gelir elde etmelerine imkan sağladıklarını, böylelikle 125 köyde bu çalışmaları yürüttüklerini ifade etti.

Bakan Kirişci, toplantının ardından Büğdüz Köyü'ne giderek burada köy halkıyla bir araya geldi ve çiftçilere su otu tohumu dağıttı.