ABD, Orta Doğu'ya 154 Tomahawk füzesi taşıma kapasitesine sahip bir güdümlü füze denizaltısı konuşlandırdı. ABD donanmasının Bahreyn'deki 5. Filosu Sözcüsü Timothy Hawkins, denizaltının bölgesel deniz güvenliği ve istikrarını sağlamak için 5. Filoya konuşlandırıldığını belirtti. Denizaltının görevine dair detay vermedi.

Hawkins, Georgia eyaletindeki Kings Bay'den gelen denizaltının Cuma günü Süveyş Kanalı'ndan geçtiğini ifade etti. Denizaltının 154 Tomahawk seyir füzesi taşıma kapasitesine sahip olduğunu söyleyen Hawkins, füzelerin 2 bin 500 kilometreye kadar olan hedefleri vurabileceğini belirtti.

Tomahawk füzeleri daha önce Irak ve Suriye'de kullanılmıştı. ABD'nin 5. Filosu, Basra Körfezinde tüm petrol sevkiyatının yüzde 20'sinin yapıldığı Hürmüz Boğazı'nda devriye geziyor. Bölgesel güvenlik ve istikrarı sağlamak için görev bölgesi Yemen Babülmendep Boğazı'ndan Süveyş Kanalı'na kadar uzanan Kızıldeniz'i de kapsıyor.

ABD, İngiltere ve İsrail son yıllarda İran'ı petrol tankerleri ve ticari gemileri hedef almakla suçlarken, Tahran yönetimi iddiaları reddediyor.