Antalya, her yıl milyonlarca turisti ağırlayan ünlü bir turizm kentidir ve bu yıl 23 Nisan'da ulaşılan 1 milyon turist rakamını günler öncesinden kırarak rekorlar kırmaya devam ediyor. Turizm kenti Antalya, 550'den fazla 5 yıldızlı otel ve tatil köyü ile dünyanın en iyi tatil merkezlerinden biridir ve geçen yıl gerçekleşen 1 milyon turist rekorunu bu yıl 2 hafta öncesinden kırmıştır. Antalya Valisi Ersin Yazıcı, 9 Nisan itibarıyla şu ana kadar geçen yıla göre yüzde 60 farkla 1 milyon 72 bin 742 turistin Antalya'ya geldiğini belirtti. Vali Yazıcı, Antalya'nın tarihindeki en iyi Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarını yaşadığını, 17 milyon turist hedeflerinin gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.

Turistlerin millet dağılımı hakkında konuşan Vali Yazıcı, birinci sırada yüzde 30 ile Ruslar, ikinci sırada yüzde 24 ile Almanya, üçüncü sırada İngiltere olduğunu, Polonya, İran, İsrail, Hollanda, Danimarka ve Ukrayna'nın ise diğer ülkeler arasında yer aldığını söyledi. Vali Yazıcı, bu yıl Avrupa'dan çok sayıda, önceki yıllarda olmadığı kadar da İsrail'den turist beklediklerini sözlerine ekledi.

Antalya Havalimanı'na gelen günlük dış uçak sayısının 100'ü geçtiğini belirten Vali Yazıcı, sektör temsilcilerinin beklentilerinin yüksek olduğunu ve turizm açısından 2023 yılının Antalya için çok daha iyi olacağını söyledi. Vali Yazıcı ayrıca Antalya'nın, depremden sonra depremzedelere iyi bir misafirlik yaşattığını ve otel yöneticileri ve sektör çalışanlarına teşekkür ettiğini belirtti.