Güzel Sanatlar Fakültesi Mezuniyet Sergisi Açılışı Yapıldı Güzel Sanatlar Fakültesi Mezuniyet Sergisi Açılışı Yapıldı

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya’da her yıl Yörük kültürü ve tarihi üzerine çalışan akademisyenleri, Türkiye’nin dört yanından bu kadim kültürü yaşatmak için kurulan dernek, vakıf ve federasyonları buluşturduğu Yörük Çalıştayının 6’ncısını 27-28 Ocak’ta toplayacaklarını açıkladı.

Başkan Uysal, 2 gün devam edecek çalıştayın Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde gerçekleştirileceğini söyledi.
Geçen yıl müzik temasıyla toplanan çalıştayın bu yıl “Yörüklerde Yemek Kültürü” başlığında gerçekleşeceğini aktaran Uysal, “Dövme buğday ve keçi etiyle yapılan keşkek de ayran yapmaya ve tereyağı çıkarmaya yarayan tuluk, tuluk da yayık yaymaya yarayan bişşek de çalıştayımızda olacak” diye konuştu.

Başkan Uysal, insanının enerji ihtiyacının karşılanması açısından beslenmenin biyolojik bir eylemken o besinlerin temini, tüketime uygun hale getirilmesi, tüketim davranışları ve gündelik hayat pratiklerinin yemeğin bir kültür olarak değerlendirilmesini sağladığını söyledi. Konar-göçer yaşam tarzı süren Yörüklerin yaşamının da kendine özgü bir mutfak ortaya çıkardığını belirten Başkan Uysal, yemekleri ve mutfak araçlarıyla bu kültürü çalıştayda tüm yönleriyle ele alacaklarını belirtti.
 YÖRÜK ÇALIŞTAYI (2)YÖRÜK ÇALIŞTAYI (3)

Editör: MELİS METİN