Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkisiyle hasar gören Hatay Arkeoloji Müzesi'nde, koruma amaçlı 400 küçük eser Kırşehir Müzesi'ne gönderilirken, tonlarca ağırlıktaki yaklaşık 150 tarihi eser de yerinde koruma formülüyle muhafaza ediliyor.

Enkaz kaldırma çalışmalarının sürdüğü Hatay'da, depremler sırasında zarar gören müzede tarihi eserler için alarm verildi. Müze Müdürü Ayşe Ersoy, 2014 yılında yapılan müzenin fore kazılar üzerine kurulu olduğunu ve müze ile eserlerin büyük bir çoğunluğunun sağlam olduğunu söyledi. Ersoy, müzenin dünyanın en önemli müzelerinden biri olduğunu belirterek, burada toplamda bin 500'ü küçük ve diğerleri büyük olmak üzere toplamda 3 bin adet eserin sergilendiğini ifade etti.

Müzede en çok ilgi gören heykelin Kral II. Şuppiluliuma Heykeli olduğunu belirten Ersoy, heykelin taşınamayacak ağırlıkta olduğu için yerinde korumaya alındığını söyledi. Antakya Lahdi, Arsuz Stelleri ve devasa boyuttaki taşınamayacak eserlere de aynı uygulama yapıldı.

Ersoy, müzedeki tüm eserlerin Kırşehir Müzesi'ne taşındığını belirterek, taşınması güç olan ağır eserlerin jeotekstiller ve etaform ile sarıldıktan sonra lav külü dediğimiz hafif bir malzeme olan pozzolana ile de etrafının çevrildiğini ve çelik kafes içerisinde korumaya alındığını söyledi. Yaklaşık 150 eserin artçı depremlere karşı yerinde korunmaya alındığını belirten Ersoy, müzenin ağır tonajdaki tarihi eserlerinin güvenli bir şekilde muhafaza edildiğini vurguladı.