Göç İdaresi Başkanlığı tarafından Düzensiz göçmenlerin tespitini kolaylaştırmak için başlatılan Mobil Göç Noktası araçlarının yaklaşık bir aydır Antalya’da hizmet verdiğini açıklayan Vali Şahin, Mobil Göç Noktaları araçlarından 2'sinin kent merkezinde 1'inin ise Alanya'da göçmenler için kimlik tespiti ve yasal işlemler yaptığını ifade etti. Kimlikleri olmasa dahi yabancı uyruklu kişilerin de Mobil Göç Noktalarında 'GöçNet' isimli sistemle parmak izi alınarak durumları hızlı bir sorgulanabiliyor. 

Mobil Göç Noktalarıyla Sorgulama İşlemleri Hızlanacak

Kepez Kent Meydanı'nda kurulan Mobil Göç Noktası'nı ziyaret eden Vali Şahin, "Hedefimiz turizmimizi, tarımımızı baltalamadan, şehrimizde yasa dışı yoldan giren yabancılara göz açtırmamaktır. Yasa dışı şekilde şehrimizde bulunan yabancıların güvenlik ekipleri tarafından İl Göç Müdürlüklerine götürülmeleri zaman kaybına neden oluyordu.
Artık mobil göç noktalarıyla güvenlik güçlerimiz  düzensiz göçmen sorgulamalarını daha hızlı yapabilecek. Mobil Göç Noktasında, ülkemizde yasadışı kaldığı tespit edilen kişiler hemen sınır dışı edilmek için Geri Gönderme Merkezlerine sevk edilecek” dedi.

ANTALYA LİMANININ ONUR KONUĞU: TCG NUSRET N-16 ANTALYA LİMANININ ONUR KONUĞU: TCG NUSRET N-16

Ciddi Tedbirler Alıyoruz

Yasa dışı ticari faaliyet yürütenlere karşı çok sıkı tedbir aldıklarını vurgulayan Vali Şahin; “Antalya'da yaşayan yerleşik yabancı sayısı, 125 bin. Bu bir önceki yıla göre, çok ciddi bir azalış gösterdi. 167 binden, 125 bine inmiş durumda. Antalya’da en çok ikamet izni alanların başında birinci sırada Rusya, 2'nci sırada Kazakistan, 3'üncü sırada Ukrayna, 4'üncü sırada Almanya, 5'inci sırada da Kırgızistan uyruklu kişiler yer alıyor. Bunlar yasal olarak ikamet izni almış kişiler. Yasal olarak Antalya'da ikamet izni ile kalan kişilerin herhangi bir ticaret yapma hakkı yoktur. Bunun için Çalışma Bakanlığı'ndan izin almaları gerekiyor. Eğer böyle bir ticari faaliyette bulunuyorlarsa, taksicilik, berberlik yapıyorlarsa, güzellik salonu işletiyorlarsa; bu suçtur. Bunlarla ilgili çok sıkı tedbirler alıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımız da izinsiz ticari faaliyette bulunan yabancıları emniyet birimlerimize ihbar edebilirler. Hep birlikte büyük bir kararlılıkla düzensiz göçle mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Editör: MELİS METİN