Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi, Ukraynalı mevkidaşı Dmytro Kuleba ile yaptığı görüşmede Ukrayna’ya toplam 7.6 milyar dolarlık destek sağlayacaklarını açıkladı.

Rusya-Ukrayna savaşında 1 yıl geride kalırken, Japonya’dan Ukrayna’ya destek açıklaması geldi. Hayashi, Kuleba ile Brüksel'deki NATO toplantısının oturum aralarında yaptığı görüşmede, Başbakan Fumio Kishida'nın Kiev ziyaretinin, Japonya'nın uluslararası düzeni koruma kararlılığını gösterdiğini ifade etti.

Kuleba ise Kishida'nın ziyaretinin Ukrayna'ya olduğu kadar uluslararası topluma da önemli bir mesaj gönderdiğini belirtti. Görüşmede, farklı sektörlere yönelik 470 milyon dolarlık hibe yardımı ve öldürücü olmayan ekipmanların tedariği için bir NATO fonuna sağlanacak 30 milyon dolarlık katkı dahil olmak üzere, Japonya'nın Ukrayna'ya sağlayacağı 7.6 milyar dolarlık desteğin konusu da gündeme geldi.

Ayrıca Hayashi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüştü ve depremde hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti. İki bakanın, iki ülke arasında Ekonomik Ortaklık Anlaşması imzalanmasına yönelik müzakereler için işbirliği yapma konusunda mutabık kaldığı belirtildi.