Küçük teknelerin avlanma yasağı 15 Nisan'da başlayacak olmasına rağmen Düzce'deki balık tezgahları çeşitliliklerini korurken, Ramazan ayı nedeniyle bir durgunluk yaşanıyor.

Tezgahlardaki balık çeşitleri oldukça fazla olsa da, durgunluk yaşanan tezgahların en dikkat çeken balığı Çinekop. Çinekop, son derece yağlı olduğu için özellikle ızgara yapılmak için tercih ediliyor. Balık sezonunun sona ermesine kısa bir süre kala, Balıkçı Tuncay Kılıç'a göre, tezgahlarda yoğun bir balık olmamasına rağmen çeşitlilik hala mevcut.

Ramazan ayı nedeniyle biraz daha sakin geçen günlerde, balık tezgahlarında müşteri sayısı azalmış durumda. Ancak canı balık isteyenlerin hala var olduğunu belirten Kılıç, fiyatların şu anda gayet makul olduğunu da sözlerine ekledi. İstavrit 50 liradan, Mezgit 50 liradan, Barbun ve Çinekop ise 150 liradan kilogramı satılıyor. Palamut ise 60 ila 70 lira arasında değişiyor.

Batı Karadeniz'de ise hava koşulları nedeniyle bugün ve yarın balıkçılar denize açılamayacak. Ancak, Balıkçı Kılıç, ara ara denk geldiğinde hava açıldığını söyledi ve yörenin lezzetli balıklarının Mezgit, İstavrit ve Barbun olduğunu belirtti. Ayrıca, Çinekop balığının şu anda ızgara yapmak için ideal olduğunu da ekledi.