Ukrayna, Polonya'ya tahıl ihracatını tamamen durdurma kararı aldı ve sadece transit geçiş için tahıl göndereceğini duyurdu. Polonyalı çiftçilerin ucuz Ukrayna tahılı nedeniyle düzenlediği protesto gösterilerinin ardından, Polonya Kırsal Kalkınma ve Tarım Bakanı Henryk Kowalczyk'ın istifasıyla sonuçlandığı tahıl krizinde yeni bir gelişme yaşandı. Robert Telus, Ukrayna'nın Polonya'ya tahıl ihracatını durdurma kararını bildirdi ve Ukrayna'nın sadece transit geçiş için tahıl göndereceğini söyledi.

Ukrayna tarafının, Polonyalı çiftçilerin sorununu anladığını belirten Telus, Ukrayna tahılının Polonya'da kalmaması için sıkı denetimler yapacaklarını söyledi. Ukrayna Gıda ve Tarım Politikası Bakanı Mikola Solski, Polonya'ya buğday, mısır, kolza ve ayçiçeği ihracatını durdurduklarını ve cuma günü anlaşma imzalayacaklarını bildirdi.

Polonyalı çiftçiler, ellerinde bulunan 3,5 milyon tonu aşkın Ukrayna tahılının tamamının Afrika ve Ortadoğu'ya gemilerle gönderilmesinin 1,5 yıl süreceğini belirterek protestolarına devam edeceklerini açıkladılar.