Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 517 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının kamu kurum ve kuruluşlarına atamasını gerçekleştirdi. Atamalarla birlikte, kamuda istihdam edilen şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının sayısı 48 bin 556'ya ulaştı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, "Şehit Yakını, Gazi ve Gazi Yakınlarının Kamu Kurumlarına Atanma Töreni" düzenledi. Törende noter huzurunda gerçekleştirilen kura çekimi sonucunda 146 hak sahibi arkeolog, avukat, çocuk eğiticisi, çocuk eğitimcisi, diş tabibi, eczacı, fizyoterapist, hemşire, hemşire yardımcısı, imam hatip, Kuran kursu öğreticisi, mühendis, mimar, odyolog, öğretmen, redaktör, programcı, psikolog, sağlık teknikeri, sağlık teknisyeni, sosyal çalışmacı, sosyolog, sportif eğitim uzmanı, veteriner sağlık teknikeri, teknisyen ve tekniker unvanlı kadrolara atandı. Bunun yanı sıra, 243 memur, 102 hizmetli ve 26 sürekli işçi unvanlı kadrolara atama gerçekleştirildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, yaptığı açıklamada, vatan uğruna verilen bütün mücadelelerin kutsal olduğunu belirterek, “Gelir desteğinden istihdam hakkına, sağlık hizmetlerinden eğitim imkanlarına kadar pek çok alanda sizlere özel düzenlemeler yapıyoruz. Türkiye’de şehit yakınları, gaziler ve gazi yakınları için istihdam hakkının verildiği 1995 yılından 2002 yılına kadar 6 bin 315 kişiye istihdam sağladık. 2002’den itibaren 2022 yılına kadar ise 48 bin 39 şehit yakını, gazi ve gazi yakını için kamuda istihdam sağlandı. Bugün yapacağımız 517 atama ile kamuda şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarından istihdamında toplamda 48 bin 556 kişiye ulaşmış olacağız” dedi.

Ataması yapılanlardan Ayşenur Durmaz, babasının Şırnak’ta PKK terör örgütünün düzenlediği hain saldırıda gazi olduğunu söyleyerek, "Gazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunuyum. Şu an çok mutluyum. Güzel bir alana atandım. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne atandım.