Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ (AEDAŞ), Antalya, Isparta ve Burdur’daki 2,3 milyondan fazla aboneye kaliteli, kat’i ve yüksek standartlarda hizmet sunmayı hedefleyerek, vatandaşları elektrik şebekelerine bilgisiz müdahalelerin tehlikeleri konusunda uyardı. AEDAŞ tarafından yapılan açıklamada, elektrik enerjisinin güvenli kullanımının can ve mal güvenliği açısından önemli olduğuna dikkat çekildi. Elektrik şebekelerine yapılan bilinçsiz müdahalelerin tehlikeli sonuçlar doğurabileceği ve alçak gerilim (AG) ve orta gerilim (OG) hatlarında her türlü bakım, onarım ve bağlantı yetkisinin sadece dağıtım şirketine ait olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Elektrik arızaları, enerji açma-kesme, armatür arızası, elektrik tellerine temas eden cisim veya kuşların olması gibi durumlarda en kısa zamanda AEDAŞ teknik ekiplerine bilgi verilmesi gerekmektedir. Elektrik dağıtım şebekelerine sadece üçüncü şahısların müdahalesinin ölümlü kazalara yol açabilmesi nedeniyle tehlikeli ve yasaktır” ifadeleri yer aldı.

AEDAŞ, inşaat ve tadilat işleri yapılırken elektrik tellerine ve direklere yaklaşma mesafesine dikkat edilmesi gerektiğine de vurgu yaparak, bu kurallara uyulmaması halinde can ve mal kaybı yaşanabileceği uyarısında bulundu. İnşaat, tadilat gibi işler yapılırken, Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’nde belirtilen şartlara uyulması gerektiği belirtilirken, enerjinin kesilerek çalışma yapılması gereken durumlarda, dağıtım şirketine bilgi verilmesi ve enerjinin kesilmeden çalışmaya başlanmaması gerektiği de açıklandı. Vatandaşların elektrik arızaları ve acil durumlarda 186 Çağrı Merkezi’ni aramaları istendi.