Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 25 bin 883 öğrencinin afet bölgesindeki okullarına geri döndüğünü açıkladı. Bakan Özer, Osmaniye İl AFAD Merkezi’nde gerçekleştirilen afet koordinasyon toplantısına katılarak bölgedeki son durum ve devam eden çalışmaları değerlendirdi. Normalleşme adına gelinen noktanın son derece sevindirici olduğunu ifade eden Özer, 10 ilde öğrencilerin kitap ihtiyacını karşılamak için tüm kitapların tekrar ulaştırıldığını ve 30 milyona yakın kitabın ve yardımcı kaynağın bölgedeki öğrencilere verildiğini belirtti.

Ayrıca, Kırıkhan’da ve İskenderun’da 7 Nisan tarihi itibariyle 4 bin öğrenci ve öğretmenin barınabileceği, LGS ve YKS kurslarına hazırlanmayla ilgili nitelikli, donanımlı eğitim kampüslerinin devreye gireceğini açıkladı.

Deprem bölgesindeki eğitim öğretimin normalleşmesiyle diğer illere naklini aldıran öğrencilerin geri dönmeye başladığını belirten Özer, 25 bin 883 öğrencinin diğer illerden geri dönmeye başladığını ve tam kapasiteyle okulların devreye girmesiyle umut edildiği gibi tüm öğrencilerin tekrar bölgeye gelerek, bölgenin eski yaşam standartlarına kavuşacağını dile getirdi.

Bakan Özer, eğitim çağı nüfusuna sağlanan imkanların yanı sıra yetişkinlere yönelik kurslar hakkında da bilgi verdi. Kısa sürede 11 bin 286 kurs açtıklarını ve bu kurslardan 155 bin 405 vatandaşın yararlandığını belirten Özer, çadırda, konteynerde ve diğer ortamlarda depremin travmasını atlatmalarını ve ihtiyaç duydukları ürünleri kendi elleriyle üretmelerine katkı verecek kurslara ağırlık vermeye devam edeceklerini söyledi.