Kahramanmaraş'ta gerçekleşen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem sonrası yıkılan binalardan çıkarılan araçların toplama alanları, araba mezarlığına benzeyen manzaralarıyla acının boyutlarını gözler önüne seriyor. Çekici operatörü Yunus Yılmaz, normal kazalardan çok daha farklı olduğunu belirterek, "Bir aracı 4-5 parçaya ayrılmış halde gördüm. İnsanların hatıralarını gördüm. Tespihi, ceketi, seccadesi, Kur'an-ı Kerim'i ve aracın içindeki değerli eşyaları gördüm" dedi.

Kahramanmaraş'ta yıkılan binaların enkazından çıkarılan araçlar, Dulkadiroğlu ilçesindeki yediemin otoparkına çekiliyor. Aracın hasar durumuna göre farklılık gösteren araçlar, parkta kolluk kuvvetlerince yapılan kayıt işlemlerinin ardından çekiciden indiriliyor. Araçlardan çıkarılan değerli eşyalar ise emniyet görevlilerince muhafaza ediliyor. Bazı araçların üzerinde moloz parçalarının bulunması dikkat çekiyor.

Türk Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfı üyesi çekici operatörü Yunus Yılmaz, yaklaşık bin 300 aracın yediemin otoparkına çekildiğini belirterek, "Normal kazalardan çok daha farklı durumlarla karşılaştık. Bir aracı 4-5 parçaya ayrılmış halde gördüm. İnsanların hatıralarını gördüm. Tespihi, ceketi, seccadesi, Kur'an-ı Kerim'i ve aracın içindeki değerli eşyaları gördüm. Bu eşyalara dokunmadan muhafaza altına aldık. Otopark 24 saat boyunca emniyet tarafından korunuyor" dedi.

Yılmaz, şimdiye kadar 500 aracın otoparktan çıkarıldığını ve çıkış işlemlerinin emniyet tesciliyle yapıldığını belirtirken, "Bin 300 araç kayıtlarımızda bulunuyor. Şu ana kadar 500 aracın çıkış işlemleri tamamlandı. Çıkışlar emniyet tesciliyle yapılıyor. Şaselerinden ve plakalarından araçlar tespit ediliyor ve evrakları getirilerek bekçilere teslim ediliyor. Emniyet güçlerine de teşekkür ediyorum. Mallarımızı korudular. Yağma gibi bir durumla karşılaşmadık" diye konuştu.