Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Enflasyon meselesini bu yıl sonuna kadar kontrol altına alıp, önümüzdeki yıl da tamamen çözeceğiz. Bu kardeşiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselemez, faiz devamlı düşecektir. Göreceksiniz enflasyon da faizle birlikte düşecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm projeleri anahtar teslim ve temel atma töreninde konuştu. Vatandaşların Ramazan Bayramı’nı kutlayan Erdoğan, bayram namazını Ayasofya’da kıldığını, ardından restorasyon çalışmaları tamamlanan Sultanahmet Camii’nin yeniden ibate açıldığını söyledi. Dün Filyos’ta Karadeniz gazının devreye alınmasıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 yıl boyunca mutfak ve ocaklarda kullanılan gazın ücretsiz olacağını hatırlattı.

İftarı Filyos’ta yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu 7’li masa Karadeniz gazı için ‘hani nerede’ diyordu. Bebecan diye birisi var. ‘Hani nerede’ diyordu. Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna denizin altına doğalgaz boruları yerleştirdik. Bunu görmediniz mi? Ne zamandan beri Filyos’ta yanıyor. Bunların gözleri var görmez, kulakları var duymaz, kalpleri var mühürlü. Biz bunlara nasıl oldu da bu makamları teslim ettik. İstifa ederken geldi bizlere neler neler söyledi, diğeri veda konuşması yaparken neler neler söyledi. Asıl bunlara ihanetlerinin bedelini 14 Mayıs’ta ödetmeye hazır mıyız? Ana kademe çok çalışacağız. Kadın kolları, gençler çok çalışacağız. Durmak yok” dedi.

Yarın deprem bölgesinde inşa edilen köy konutlarının tesliminin yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Oradaki kardeşlerimizle iki bayramı bir arada kutlayacağız. Eser ve hizmet şölenleriyle milletimize yaşattığımız bayramları önümüzdeki günlerde de sürdüreceğiz. Bizim gündemimizde de bu ülkeye ve millete dair her şey var. Son günlerde birileri sürekli ‘Millet kuru soğan alamıyor. Siz yol açılışı, gemi açılışı yapıyorsunuz’ diyor. Milletimizin günlük hayatımızda bazı sıkıntılar olabilir. Onlar bugünün işi değil. Küresel krizlerin elbette bize de yansımaları olabilir. Aldığımız tedbirlerle bu etkileri en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Bu sıkıntıları kökten çözmek peşindeyiz. Ülkemizi ve milletimizi bu sıkıntılardan kalıcı olarak kurtarmanın yolu eser ve hizmetlerden geçiyor. Biz İHA, SİHA derken, TCG Anadolu, Kızılelma derken sadece savunma sanayii ürünlerinden bahsetmiyoruz. Bizi asıl sevindiren bu ürünlerin gerisindeki teknoloji birikimidir. Yıllarca başkalarının teknolojilerini hayran hayran izlemek zorunda bırakıldık. Bir toplu iğne bile üretemiyordu bu ülke. Sadece kullanıcı olarak sürecin içinde yer almamız çoğu zaman sınırlandırıldı. Bu ürünlerle beraber dünyada teknolojide ne oldu; söz sahibi olduk. Artık teknolojide bile söz sahibi olduk. Togg üretimini yetiştiremiyoruz. Devasa hastanelerimiz var mı. Çam Sakura, Murat Dilmener var mı? Okmeydanı SSK Hastanesinin hali neydi. Bay bay Kemal ahh ah. Savaş Ay hayatta olsaydı. O hastanelerin hali neydi. O hastanelerde ölüyorsa vatandaşımız orada rehin olarak kalıyordu. Sen önce bunların hesabını ver. Önce hastanelerde senin döneminde rehin olarak kalanların hesabını ver. Senin gidecek yerin yok. Benim vatandaşım o hastanede ölüp de rehine kalanların varislerinin bunun hesabını ağır sorması lazım" diye konuştu.

"Bugüne kadar 3,3 milyon konutu kentsel dönüşümle yenilerken, 1.2 milyon konutu da TOKİ eliyle inşa ettik"

Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugüne kadar 3,3 milyon konutu kentsel dönüşümle yenilerken, 1.2 milyon konutu da TOKİ eliyle inşa ettik. Özel sektörün de katkılarıyla ülkemizi bunun 20 yıl öncesine göre çok iyi seviyeye getirdik. İstanbul başta olmak üzere deprem bölgelerinde kentsel dönüşümü hızlandırıyoruz. Günlük hayatımızda yaşadığımız sıkıntılardan kurtulabilmemizin yolunun ülkemizi büyütmek, üretim ve istihdamı artırmaktan geçtiğini unutmamalıyız” dedi.

"Göreceksiniz enflasyon da faizle birlikte düşecek"

Enflasyon konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Enflasyonunun yükselmesinde, fiyat artışlarında birilerinin aç gözlülüğünün, alçaklığının payı varsa bunun da peşine düşeriz. Nitekim ilgili tüm kurumlara verdiğimiz açık talimat var. Vatandaşın ekmeğine göz dikenin gözünün yaşına bakmayacaksınız. Enflasyon meselesini de bu yıl sonuna kadar kontrol altına alıp, önümüzdeki yıl da tamamen çözeceğiz. Bu kardeşiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselemez, faiz devamlı düşecektir. Amerika’da faiz yükselebilir. Göreceksiniz enflasyon da faizle birlikte düşecek. Türkiye Yüzyılı gibi vizyonu 3-5 karaborsacının hırsına teslim etmeyeceğiz" diye konuştu.