Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2023 yılı sonuna kadar eğitim süreçlerini teknolojik altyapı ile desteklemek amacıyla sınıflara 45 bin yeni interaktif tahta kurulacağını ve toplam interaktif tahta sayısının 620 bine ulaşacağını açıkladı. Eğitimin teknolojik altyapı ile desteklenmesinin eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasında önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Özer, interaktif tahtaların farklı öğrenme stillerine sahip öğrencilerin gelişimini destekleyerek öğrenmeyi daha kalıcı hale getirdiğini, öğretmenin sunum ve uygulama seçeneklerini artırdığını vurguladı.

Özer, interaktif tahta sayısının yıl sonuna kadar 620 bine ulaşacağını belirtti. Nisan ayı itibarıyla örgün eğitim veren tüm devlet okullarında kurulu interaktif tahta sayısı 560 bine ulaştı. Teslimatları devam eden 15.000 adet interaktif beyaz tahtanın montajı Haziran ayında tamamlanarak 575.000'e ulaşacak. Ayrıca alımı devam eden 45.000 adet interaktif tahtanın kurulumunun 2023 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır. 45.000 adet interaktif tahtanın kurulumu tamamlandığında toplam sayı 620.000 adet interaktif tahta kurulumuna ulaşılacaktır. aktif olan ve proje kapsamına giren tüm sınıflarda tamamlanacaktır.

Özer ayrıca, 2023 yılı sonuna kadar ülke genelinde örgün eğitim veren devlet okullarındaki tüm dersliklere interaktif tahta kurulumunun planlandığı gibi tamamlanmasının ardından, yeni açılan okulların ihtiyacını karşılamak üzere interaktif tahta alımına devam edileceğini kaydetti.