Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, kaçak balık avlanmasını önlemek amacıyla dijital teknolojileri yoğun bir şekilde kullanıyor. İnsansız hava araçları (İHA) gibi yeni yöntemler de kullanılan denetimler, sürdürülebilir bir balıkçılık için hayati önem taşıyor.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, suların ısınmasıyla birlikte iç sularda üreyen balıkların avlanmasının türlerin neslini tehdit ettiğine dikkat çekerek, balıkçılık mevzuatına göre 1 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında Antalya iç sularında avlanma faaliyetlerine kısıtlama getirildiğini belirtti.

Karaca, Antalya Köprü Çayı, Aksu Çayı ve Doyran Göletleri gibi önemli noktalarda İHA destekli denetimler gerçekleştirildiğini ve tebliğe aykırı faaliyet yürütenler hakkında yasal işlem yapıldığını açıkladı. İHA'ların kullanımıyla birlikte daha etkili ve verimli bir denetim sürecinin sağlandığına dikkat çeken Karaca, balıkçılık kurallarına titizlikle uyulması gerektiğini vurguladı. Böylece çocukların da gelecekte sağlıklı bir şekilde balık yiyebileceğine dikkat çekti.