Sulama kanalları, gölet ve barajların yüzmek için tehlikeli olduğunu belirten DSİ 13.Bölge Müdürü Özhan Erdanışman, “Ölüme Yüzmeyin” diyerek vatandaşlara önemli bir uyarıda bulundu.

Devlet Su İşleri 13. Bölge Müdürü Özhan Erdanışman, sıcakların artması dolayısıyla sulama kanalları, gölet ve barajlara girilmemesi konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu. Hava sıcaklarının iyiden iyiye arttığı bu günlerde vatandaşların serinlemek maksadıyla girdiği sulama kanalı ve göletlerin son derece ölümcül sonuçlar doğurabileceğini ifade eden DSİ 13. Bölge Müdürü Erdanışman, “Bu yapılar yüzmek ve serinlemek maksadıyla yapılmış yapılar değildir. Bu tesislerde her yıl yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetmektedir. Ölüme yüzmeyin” diyerek vatandaşlara uyarıda bulundu.

“Aileler çocuklarımız ve gençlerimizi uyarmalıdır”

Sulama kanalları, gölet ve barajlarda yaşanabilecek üzücü olayların önüne geçmek için çocuklar ve gençlerin uyarılması gerektiğini dile getiren Müdür Erdanışman, “Bilhassa sulama kanallarımızdaki şiddetli akıntıya maruz kalan vatandaşlarımız her ne kadar iyi yüzücü olurlarsa olsunlar hayatlarını kaybedebilmektedirler. Vatandaşlarımız bu hususta dikkatli ve tedbirli davranmalı, aileler çocuklarımız ve gençlerimizi uyarmalıdır” diye konuştu.

“Su hayattır, can almasın”

“Su hayattır, can almasın” diyerek açıklamasına devam eden Erdanışman, “Antalya Valiliği de konuyla ilgili olarak aldığı 2016/2 sayılı kararı ile DSİ su yapılarına girilmesini yasaklamış ve idari yaptırım cezası getirmiştir. Bizler DSİ olarak baraj, gölet ve sulama kanallarına uyarı levhaları yerleştirmek suretiyle ve billboard, afiş ve sosyal medya ile vatandaşlarımızı bilgilendirmekteyiz” şeklinde konuştu.