Kars'ta bulunan Özel Harekat Polisleri, düzenli tatbikatlarında sergiledikleri üstün performansla güven verirken, teröristlere korku salıyor.

Emniyet teşkilatının en önemli unsurlarından olan PÖH (Piyade Özel Harekat) timleri, teröristlerin korkulu rüyası haline gelerek, kazandıkları becerileri icra ettikleri tatbikatlarla sürekli güncelliyor.

Türk Polis Teşkilatı'nın 178. kuruluş yıl dönümü ve Polis Haftası kutlamaları kapsamında, Kars İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekipleri Atış Poligonu'nda, yerli ve milli silahlarla özel bir tatbikat gerçekleştirdi.

PÖH timleri, senaryo gereği bir otobüste teröristlerin olduğu bilgisini alarak harekete geçti. Ejder ve Kirpi tipi zırhlı araçlarla tespit edilen otobüs durdurularak operasyon başlatıldı.

Kontrollü bir şekilde otobüsün etrafını saran PÖH timleri, güvenlik önlemlerini aldıktan sonra, otobüsteki şüphelileri etkisiz hale getirmek için operasyon düzenledi. PÖH timlerinin başarılı operasyonu nefesleri keserken, katılımcılar etkileyici performansı büyük bir hayranlıkla izledi.

Kars İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan PÖH timleri, yıl boyunca planlanan hizmet içi eğitimlerde, silah ve mühimmat kullanımı, keskin nişancılık, patlayıcı madde, zırhlı araç kullanımı, bina, arazi, taktik dağcılık, yaralıya müdahale, etkili güç kullanımı, arama kurtarma ve hayatta kalma gibi birçok alanda uzmanlaşıyorlar.

Gerçeğine birebir benzeyen senaryolarda, uçak, bina ve toplu taşıma araçlarındaki rehineleri kurtarma veya mağaralarda saklanan teröristleri etkisiz hale getirme gibi senaryolara da sık sık katılan PÖH timleri, başarılı performanslarıyla takdir topluyorlar.