AK Parti, milletvekili adayları için yapılan müracaatların ardından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla aday listesini Yüksek Seçim Kurulu'na teslim etti. Seçim takviminin işlediğini belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, toplam 81 ilde 600 milletvekili adayının listesinin teslim edildiğini açıkladı.

Peş peşe üç dönemden fazla milletvekilliği yapılmasına izin verilmeyen tüzük kuralının daha da genişletilerek uygulandığını belirten Yavuz, mevcut milletvekillerinin yüzde 65'inin listelerde yer almadığını söyledi. İzmir'den listeye giren 18 yaşındaki Nisa Alptekin en genç aday, Şamil Aydın ise İstanbul 3. bölgeden aday olan en yaşlı aday oldu.

Cumhur İttifakı'nın ittifak protokolünü dört parti ile yaptığını hatırlatan Yavuz, her parti kendi listesini teslim edeceğini ancak cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak adayın Recep Tayyip Erdoğan olacağını ifade etti. HÜDA-PAR ve DSP'nin ayrıca liste vermediği, ancak her iki genel başkanın da AK Parti listesinde aday olduğu belirtildi.