Çavuşoğlu, Türkiye'nin küresel konumunu korumak için diplomatik bir çaba sarf etmenin önemini vurgulayarak, devlet ve milletin el ele vererek her alanda birlikte çalışması gerektiğini belirtti. Bu çabaların tek seçenek olduğunu söyledi. Çavuşoğlu ayrıca, 7 veya 8'li koalisyonların veya kanun hükmünde kararnamelerle yapılan atamaların çözüm olmadığını vurgulayarak, bu tür uygulamaları eleştirenlere tepki gösterdi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin çıkarlarını korumak için herkesin Türkiye'ye karşı olmamaları gerektiğini belirtti ve Cumhur İttifakı'nın Türkiye sevgisi ile kurulduğunu ve hedeflerine ulaşmak için güç verdiğini söyledi. Çıkar ittifaklarının bu ülkeye fayda sağlamayacağını belirtti.

SİHA ve İHA'ya karşı çıkanların Türkiye'nin yerlilik ve millilik oranını düşük tutmak istediklerini belirtti. Ayrıca, Kanada'nın Türkiye ile hiçbir derdi olmadığını, ancak Azerbaycan'ın Karabağ'ı geri alması nedeniyle rahatsız olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Suriye'den çekilmenin PKK ve YPG'nin boşluğunu dolduracağını belirterek, terör örgütleri ile ilişkisi olan kişilerin terörist olarak adlandırılmaları gerektiğini savundu. Milletin 14 Mayıs'ta sandığa gitmesi gerektiğini belirtti ve seçimlerin şeffaf olacağını söyledi.