Dünya ve ülkemizde en önemli ölüm sebeplerden biri olan kalp ve damar hastalıklarının, ölümlerin 3’te 1’ine sebep olmaktadır


Her yıl 29 Eylül’de kalp ve damar hastalıklarına dikkati çekmek için “Dünya Kalp Sağlığı Günü” olarak kutlanmaktadır. 29 Eylül Dünya Kalp Günü; Dünya Kalp Federasyonu ve benzer üye kuruluşlar tarafından birlikte düzenlenen kalp sağlığı temasının öne çıkartılması için kutlanmaktadır. Aslında neden hala dünyada ölüm nedenleri içerisinde kalp hastalıklarının birinci sırada bulunduğu ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Kalp-damar hastalıklarının sigara, kötü beslenme, hareketsiz yaşam, stres, şeker hastalığı, tansiyon ve kolesterolle büyük ölçüde bağlantılı olduğu bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, bu risk faktörlerinin değiştirilmesiyle kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin %75’inin azaltılabileceğini bildirmektedir. Hem kalp hastalıkları hem de halk arasındaki inme ya da felç olarak bilinen hastalığın önlenmesi için, erken yaştan itibaren yaşam tarzında değişiklikler yapılması önerilir. Akdeniz tipi diyet, zeytinyağlı ve sebze ağırlıklı beslenme, balık, uygun miktarda meyve ve kuruyemiş beslenme temelini oluşturur. Ayrıca işlenmemiş tahıllar baklagiller soframızda başka şeyle olmalıdır kırmızı et ve doymuş yağlar yaş ilerledikçe azaltılmalıdır.

Dünya Kalp Sağlığı Günü’nde kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacı hedeflenmektedir. Dünya Kalp Günü’nde her bireyin hangi yaşta olursa olsun kalbinin konforunu arttıracak önlemler almasını temenni ediyoruz. “Bende kalp-damar hastalığı olabilir mi?” sorusunu sormak ve risk faktörlerden ne kadar çoğunu taşıyorsak bunla ilgili doktora başvurmak önemlidir. Tetkiklerin yapılması, mevcut hastalığı yıkıcı bir hasar vermeden tanınmasına sebep olabilir.